2026 Lund 1870 Predator CC

2026 Lund 1870 Predator CC
$45,985 (USD)
Location:Milton, PA
Description
The Lund 1870 Predator is an 18-foot aluminum modified-V (Mod-V) jon boat designed for fishing and hunting, featuring a 96-inch beam and a wide 70.5-inch chine for stability. It has a max 90-105 HP rating, 20-gallon fuel tank, and 23-gallon livewell, with available tiller, side console (SC), or center console (CC) configurations. Lund Boats Lund Boats +4 Key Specifications Length: 18' (5.5 m) Beam Width: 96" (8') Chine Width (Bottom): 70.5" Max HP Capacity: 90 HP - 105 HP (varies by model year/dealer) Boat Weight: ~1,008 – 1,096 lbs Fuel Capacity: 20 Gal Maximum Capacity: 7 Persons (950 lbs) Hull Type: Mod-V Aluminum (0.100" thickness) Lund Boats Lund Boats +4 Standard Features & Performance Livewell: 23-gallon, 43-inch long front livewell. Speed: Approx. 37-39 mph with standard 90 HP outboard. Rod Storage: 8' 6" maximum rod length. Console Options: Side Console (SC) or Center Console (CC) with navigation lights and fuel gauge. Features: Included SportsTrak/ProTrak gunnel system for accessories, two pedestaL
2026 Lund 1870 Predator CC
ALL PURPOSE HUNTING BOATS
The Lund Predator hunting and fishing boats are available in a tiller, center console or side console model. The no-nonsense layout and rugged construction equals the perfect utility boat for duck hunting or fishing.
The Lund 1870 Predator CC (center console) river jon boat is a rugged aluminum camo hunting boat for any outdoorsmen. The center console design provides 360 degree maneuverability and carries Lund's legacy of unmatched durability. Whether you searching for catfish in the bayou or casting for norther pike in Canada.
Features may include:
Consoles / Instrumentation / Lighting
Exterior
Interior
Seats/Pedestals
Specifications
| Manufacturer | Lund |
| Model | 1870 Predator CC |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 327 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Jet |
| LOA (Length) | 18 ft |
| Beam (Width) | 8 ft |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | Max: 105 HP |
| Dry Weight | 1008 lbs |
| Hull Material | ALUMINUM |
| VIN | LBB20327B626 |
| Engine | MERCURY |
| Propulsion | Jet Drive |
| Type/Use | PLEASURE |
| Builder | LUND BOATS |
| Actual Location | ROBBINS MARINE |
| Steering Type | CABLE |
| Number of Engines | 1 |
| Fuel Type | Gas |
| Max Weight Capacity | 1096 lbs |
| Color | BLUE |
| Deck Flooring | ALUMINUM |
| Seat Color | GRAY |
| Interior Color | GRAY |
| Max Persons | 7 |
| Fuel Capacity | Tank: 20 Gal |
| Length | 18' | Max Rod Storage: 8' 6" | Boat/Motor/Trailer: 20' 11" |
| Width | Boat/Trailer: 8' |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 7' 6" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 96" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 20.5" |
| Chine Width | 70.5" |
| Front Livewell Length | 43" |
| Bottom Thickness | 0.100" |
| Freeboard Thickness | 0.100" |
| Seating Capacity | 7 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 961 lbs |
| Front Livewell Capacity | 23 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 1887 lbs |
| Weight | Boat: 1008 lbs |
| Top Speed | 37-39 mph |
| Hull Type | Mod-V |





