2024 Bennington 22 SXSB

2024 Bennington 22 SXSB
$48,985 (USD)
Location:Milton, PA
Description
TRAILER IS ADDITIONAL
2024 Bennington 22 SXSB
SX Line
16'-25' pontoon boats highlighting comfort, style, and functionality that can be catered to your lifestyle
FIND WHAT MOVES YOU
Choose from power options ranging from mild to wild from the world’s biggest and best names, each enhanced with user-selected performance add-ons tailored for you specific boating application.
ELEVATE THE EXPERIENCE
Time spent on the water is time spent with family and friends. The SX Model enhances those moments with available floor plans and features that include dining and bar options to create the perfect space to entertain.
Swingback
An innovative floor plan that enables dual seating capabilities by allowing users to face forward or backward depending on the position of the furniture back.
Features may include:
INTERIOR
CONSOLE
EXTERIOR
Specifications
| Manufacturer | Bennington |
| Model | 22 SXSB |
| Year | 2024 |
| Condition | New |
| Stock Number | 2650 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Pontoon |
| LOA (Length) | 23 ft 9 in |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 115 HP |
| Hull Material | ALUMINUM |
| VIN | ETWP2650G324 |
| Engine | Configuration: Single Outboard |
| Propulsion | Single Outboard |
| Hull id number | ETWP2650G324 |
| Type/Use | PLEASURE |
| Actual Location | ROBBINS MARINE |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | 4 STROKE |
| Engine Information | YAMAHA |
| Fuel Type | Gasoline |
| Pontoon Length | 23 ft 9 in |
| Number of Pontoons | 2 |
| Pontoon Diameter | 21 ft 4 in |
| Pontoon Material | ALUMINUM |
| Color | MONACO BLUE/MEDITERRANEAN |
| Interior Color | LIGHT GREY/BLUE |
| Max Persons | 10 |
| Fuel Capacity | 21.4 Gal |
| Features May Include | Swim Ladder Bimini Top Soundsystem Bluetooth Boarding Ladder |
| Overall Length | 23' 9" |
| Length | Pontoon: 21' 4" Deck: 23' 1" |
| Beam | 8' 6" |
| Dimensions | Pontoon Diameter: 25" |





















