2024 Bennington 21 SXSAPG

2024 Bennington 21 SXSAPG
$44,985 (USD)
Location:Milton, PA
Description
Rear Fishing for 2 people with Live Well Trailer not included
2024 Bennington 21 SXSAPG
SX Line
16'-25' pontoon boats highlighting comfort, style, and functionality that can be catered to your lifestyle
FIND WHAT MOVES YOU
Choose from power options ranging from mild to wild from the world’s biggest and best names, each enhanced with user-selected performance add-ons tailored for you specific boating application.
ELEVATE THE EXPERIENCE
Time spent on the water is time spent with family and friends. The SX Model enhances those moments with available floor plans and features that include dining and bar options to create the perfect space to entertain.
Fishing
Two versions of fishing furniture layouts are available: Fishing & Cruise, and Pure Fishing. Both versions are equipped with bass seats, rear fishing stations, rod holders, and more.
Features may include:
INTERIOR
CONSOLE
EXTERIOR
Specifications
| Manufacturer | Bennington |
| Model | 21 SXSAPG |
| Year | 2024 |
| Condition | New |
| Stock Number | 2692 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Pontoon |
| LOA (Length) | 22 ft 9 in |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 115 HP |
| Hull Material | Aluminum |
| VIN | ETWP2692G324 |
| Engine | Configuration: Single Outboard |
| Propulsion | Single Outboard |
| Hull id number | ETWP2692G324 |
| Type/Use | Pleasure |
| Actual Location | ROBBINS MARINE |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Gasoline |
| Engine Information | Yamaha |
| Fuel Type | Gasoline |
| Max Weight Capacity | 2354 lbs |
| Pontoon Length | 22 ft 9 in |
| Number of Pontoons | 2 |
| Pontoon Material | Aluminum |
| Color | Metallic Sorrel |
| Interior Color | Metallic Sorrel |
| Max Persons | 10 |
| Features May Include | Swim Ladder Bimini Top Fixed Ski Tow Bar Rod Holders Bluetooth Boarding Ladder |
| Overall Length | 22' 9" |
| Length | Pontoon: 20' 4" | Deck: 22' 1" |
| Beam | 8' 6" |
| Dimensions | Pontoon Diameter: 25" |
| Fuel Capacity | 22.4 Gal |
















