2026 Lowe Boats RX1760 Pathfinder

2026 Lowe Boats RX1760 Pathfinder
$32,985 (USD)
Location:Milton, PA
Description
MERCURY 115/80 JET INCLUDED
The 2026 Lowe RX17PT is a 17-foot tunnel jet boat with a length of 17 feet, a beam of 7 feet 1 inch, and a maximum passenger capacity of 5 people. It is equipped with a 19-gallon built-in fuel tank and can be powered by an engine in the 65-90 HP range, with an 80 HP Mercury Jet Outboard often included. Key features include an aerated livewell, storage compartments, a front center console, and a heavy-duty aluminum hull with a 3.5° deadrise. General specifications Length Overall (LOA): 17' (5.18 m) Beam: 7' 1" (2.16 m) Length at Waterline: 17' (5.18 m) Dry Weight: 1,713 lbs (777 kg) Hull Material: Aluminum Hull Gauge: .100" (2.54 mm) Deadrise at Transom: 3.5° Maximum Capacity: 1,328 lbs (602 kg) Seating Capacity: 5 persons Performance and power Maximum Horsepower: 90 HP (67.11 kW) Engine Range: 65-90 HP Fuel Capacity: 19 gallons (71.92 l) Engine Examples: Mercury 65HP Jet Outboard, Mercury 80 HP Jet Outboard Features and equipment Console: Front center console Livewell: Bow aerated livewell (23-gallon) Seating: Bow and stern pedestal seat bases, cushioned driver seat Storage: Bow and stern storage compartments, port rod locker Floor: Roughener spray-in floor liner Additional: Sponson pods, trolling motor harness (24-volt, 6-gauge), and navigation lights
2026 Lowe Boats RX1760 Pathfinder
Built strong to run shallow, that Roughneck 1760 Pathfinder is ready to rumble wherever you fish or hunt.
Features may include:
Cleats
Console
Driver and Passenger Seats
Forward Aerated Livewell
Fuel
Gauges
Rod locker(s)
Seat Bases
Storage Compartments
Specifications
| Manufacturer | Lowe Boats |
| Model | RX1760 Pathfinder |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 232 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Center Console |
| LOA (Length) | 17 ft |
| Beam (Width) | 7 ft 1 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | Max: 90 hp (67.11 kw) |
| Dry Weight | 1052 lbs |
| Hull Material | ALUMINUM |
| VIN | LWC01232K526 |
| Engine | MERCURY |
| Propulsion | Jet Drive |
| Hull id number | LWC01232K526 |
| Type/Use | PLEASURE |
| Builder | LOWE BOATS |
| Actual Location | ROBBINS MARINE |
| Steering Type | MANUAL |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | 4 STROKE |
| Engine Information | MERCURY |
| Fuel Type | Gas |
| Max Weight Capacity | 1623 lbs |
| Color | BLACK |
| Deck Flooring | ALUMINUM TEXTURED |
| Seat Color | GRAY |
| Interior Color | GRAY |
| Max Persons | 5 |
| Fuel Capacity | 19 gal (71.92 l) |
| Livewell Capacity | 23 gal |
| Overall Length | 17' (5.18 m) |
| Width | Chine: 60" (152.40 cm) | Max Package: 86.6" (219.96 cm) |
| Beam | 85" (215.90 cm) |
| Transom Height | 27" (68.58 cm) |
| Depth, Maximum | Side: 24" (60.96 cm) |
| Dead Rise | 3.5° |
| Dimensions | Hull Gauge: .100" (2.54 mm) |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1328 lbs. (602.37 kg) | Person: 700 lbs. (317.51 kg) |
| Weight | Approx Basic Hull: 910 lbs (412.77 kg) |







