2026 Lowe Boats RX1860 Rambler

2026 Lowe Boats RX1860 Rambler
$26,985 (USD)
Location:Milton, PA
Description
MERCURY 60/40JET INCLUDED
Sand color currently in stock. General Specifications Overall Length: 18' (5.49 m) Beam: 85" (7' 1") Chine Width: 60" Hull Material: All-welded, marine-grade aluminum (H34) Hull Gauge: 0.100" Approx. Basic Hull Weight: 650 lb (294.83 kg) (Tiller model) Maximum Weight Capacity: 1,600 lb (725.75 kg) Max Person Capacity: 846 lb (383.74 kg) (varies slightly by configuration) Fuel Capacity: 19 Gallons (built-in tank for console models; portable for base tiller models) Transom Height: 20" Deadrise at Transom: 3 degrees Key Features by Model Variant The "A" in RX186A typically indicates a specific package or configuration, but the core hull specs remain consistent across the Roughneck 1860 line, which includes Tiller, Side Console (SC), and Tunnel Jet options. Feature Tiller Model Side Console (SC) Model Max Horsepower 75 HP 75-90 HP (depending on specific package) Steering Tiller Cable steering with side console Livewell Varies by trim 19-gallon aerated livewell standard Seating Base/Deluxe options Folding driver/passenger seats with storage
2026 Lowe Boats RX1860 Rambler
When tough isn't enough, you need the Roughneck 1860 Rambler Side Console, a proven hard worker.
Features may include
Cleats
Console
Convenience
Driver and Passenger Seats
Forward Aerated Livewell
Fuel
Rod locker(s)
Seat Bases
Specifications
| Manufacturer | Lowe Boats |
| Model | RX1860 Rambler |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 664 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Side Console |
| LOA (Length) | 18 ft |
| Beam (Width) | 5 ft |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | Max Capacity: 75 HP (55.93 kw) |
| Hull Material | ALUMINUM |
| VIN | LWC00664H526 |
| Engine | MERCURY |
| Propulsion | Jet Drive |
| Type/Use | PLEASURE |
| Builder | LOWE BOATS |
| Actual Location | ROBBINS MARINE |
| Steering Type | CABLE |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | 4 STROKE |
| Engine Information | MERCURY |
| Fuel Type | Gas |
| Max Weight Capacity | 1600 lbs |
| Color | RIVER SAND |
| Deck Flooring | ALUMINUM |
| Seat Color | GRASS BLADES |
| Interior Color | RIVER SAND |
| Max Persons | 4 |
| Fuel Capacity | Portable |
| Features May Include | Rod Holders Includes Trailer |
| Overall Length | 18' (5.49 m) |
| Width | Chine: 60" (152.40 cm) |
| Beam | 85" (215.90 cm) |
| Transom Height | 20" (50.80 cm) |
| Depth, Maximum | Side: 24" (60.96 cm) |
| Dimensions | Hull Gauge: .100" (2.54 mm) |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1,600 lb (725.75 kg) | Person: 846 lb (383.74 kg) |
| Weight | Approx Basic Hull: 794 lb (360.15 kg) |
